T.C. Boğazkale Kaymakamlığı
 
Hattuşa Yazılıkaya
Fotoğraf Galeri
Kültür Ve Turizm
Boğazkale Müzesi
Proje Etüt Kurulu
   
Boğazkale
 
E-Randevu
Şehit ve Gaziler
Ziyaretçi Defteri
İnsan Hakları Kurulu
VALİLİK WEB SİTELERİ
Çorum Harita
 
 
 
  BOĞAZKALE   ---  Boğazkale Tarih    
İlçemizin bulunduğu coğrafya insanlık tarihi ile eşdeğer bir geçmişe sahiptir.

Hattuşa ve Yazılıkaya’nın keşfi 1834 yılında olmuştur.

1835-1894 yılları arasında çeşitli yabancı arkeologlar tarafından ferdi çalışmalar yapılmış,

1904 yılından itibaren ise Alman Doğu Kültürleri Araştırma Merkezi tarafından kazı çalışmaları başlatılmış olup, Birinci ve İkinci Dünya Savaşları sırasında verilen aralar dışında kazılar aralıksız olarak devam etmektedir.

Hattuşa ve Yazılıkaya örenyerleri BM’in UNESCO teşkilatınca 1986 yılında Korunması Gerekli Dünya Kültür Mirası listesinde 377. Sırada tescillenmiştir.  

İlçemizde bulunan Hattuşa Anadolu medeniyetleri içerisinde önemli bir yer tutan Hitit medeniyetinin M.Ö. 1650-1200 yılları arasında başkentliğini yapmıştır.

Hattuşa çevresinde ilk yerleşim Kalkolitik Çağ’da ( M.Ö. 6000 ) ortaya çıkar.

Hattuşa’da İlk Tunç Çağı’nın geç dönemlerinde Hatti yerleşmesi ortaya çıkmış olup, bu Hatti yerleşmesini izleyen Orta Tunç Çağı’nda MÖ 19-18. yy’larda Asurlu tüccarların bir kolonisi kurulmuştur.

MÖ 1700 yıllarında Hattuş şehrinin yandığı anlaşılmaktadır. MÖ 17. yy’ın ikinci yarısında Hitit Kralı 1. Hattuşili burayı başkent olarak seçmiş böylece Hattilerin Hattuş’undan Hititlilerin Hattuşa’sı doğmuştur.

Tarihin ilk barış anlaşması Kadeş bu dönemde Hitit Kralı 2. Muvattali ile Mısır Kralı Ramses arasında MÖ 1274 yılında imzalanır.

Taht kavgaları ve düşman saldırıları devleti zayıflatmış olup, Hitit devletine kim tarafından son verildiği bilinmemektedir.

MÖ 1180-334 yılları arası bölge Frig ve Pers hakimiyetinde kalır. Bölge MÖ 334 - MS 1071 yılları arası Hellenistik /Galat ve Roma/Bizans egemenliğinde kalmıştır.

Yavuz Sultan Selim’in Şah İsmail ile yapmış olduğu Çaldıran savaşının ardından Maraş diyarlarındaki Dulkadiroğulları Beyliği’ni de Osmanlı topraklarına katmasıyla Dulkadiroğullarından bir kısmı göç ederek Hattuşa’nın eteklerine yerleşmişlerdir.

 
ANA SAYFA
 
   
   
Atatürk Özel Bimer İçişleri Bakanlığı E-Arşiv E-Mevzuat
TÜİK Türkiye Resmi Gazete
 
   
ULUBEY WEB Ulubey Web Şahin Şeker T.C. Boğazkale Kaymakamlığı Copyright